Scroll Top

Wi-Fi 6

“Wireless Fidelity” yani “Kablosuz Bağlantı Alanı” olarak tanımlanan, başta bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler olmak üzere teknolojik aletlerin kablosuz şekilde internete ve birbirlerine bağlanabilmesini sağlayan teknoloji anlamına gelen Wi-Fi teknolojisi, sosyal hayatımızın ve iş yaşamının adeta olmazsa olmazı haline gelmiştir.

Şu anda bu yazıyı okumanızı sağlayan cihaz bile yüksek ihtimalle bir Wi-Fi ağı aracılığı ile bağlantı kurmaktadır. Gittikçe gelişen ihtiyaçlar ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak artan cihaz sayısı, her alanda olduğu gibi Wi-Fi teknolojisinde de bazı yenilik gereksinimlerini beraberinde getirmiştir.

Daha Fazla Hız ve Daha Fazla Kapasite

Dijitalleşen dünya ile birlikte sosyalleşme ortamları da internet teknolojilerinin odak noktası haline gelmiştir. Kafe, okullar, havaalanları, AVMler gibi kalabalık ortamlarda ihtiyaç duyulan bağlantı gücü giderek artmaktadır.

Wi-Fi 6 veya 802.11ax, önceki Wi-Fi nesillerine göre oldukça önemli iyileştirmeler ve yükseltmeler vadeden bir protokoldür. Mevcut sistemler içerisinde en iyi ve en yeni performans sunan kablosuz ağ standardı olarak öne çıkan Wi-Fi 6 ile kullanıcılarının cihazlarının daha yüksek yoğunluklu ortamlarda bile performans kaybı yaşamadan kablosuz bağlantının keyfini sürmesi sağlanabilir.

– Kablosuz Ağın Kapasitesi 5 Kata Kadar Artabilir

Wi-Fi 6 teknolojisini destekleyen bir modem veya router aracılığıyla kablosuz ağdan bağlantı kapasitesi anlamında alacağınız verim 5 kata kadar artabilir.

– Bağlantı Hızınızda Uzay Standartlarına Hazır Olun

Wi-Fi 6 standardıyla birlikte kablosuz ağ üzerinden cihazınızın aldığı hız, en az iki katına yakın bir artış sergiler. Hız seviyesi elbette ki cihazınızın işlemcisi, ağ kullanıcılarının yoğunluğu gibi pek çok farklı etmenden etkilenebilir.

– Konferans ve Toplantılar Çok Daha Keyifli

Özellikle pandemi ile iş yaşamının ve sosyal hayatın bir parçası haline gelen “online etkinlikler”, Wi-Fi 6 sayesinde çok daha keyifli ve akıcı. Yüksek hızlı ve kapasiteli bağlantılar sayesinde katılımcı sayısı artsa bile yayın kalitesinde herhangi bir olumsuzluk görülme ihtimali düşük olacaktır.

Şu ana kadar üretilmiş en verimli Wi-Fi standardı olan Wi-Fi 6 ya da diğer adıyla 802.11ax’in hayatımıza ve tüm cihazlara entegre olması biraz zaman alacak gibi gözükse de, getireceği değişim oldukça ilgi çekici görünüyor.

This site is registered on wpml.org as a development site.